Odborný asistent v sekcii Sexuológia a urológia

MUDr. Jozef Dubravický

Doktor MUDr. Jozef Dubravický vyštudoval Fakultu všeobecného lekárstva Univerzity Komenského v Bratislave kde promoval v roku 1996. Po ukončení lekárskej fakulty začal pracovať v Univerzitnej Nemocnici Bratislava – Kramáre ako sekundárny lekár a od roku 2013 ako vedúci oddelenia. Atestačné skúšky I. a II. stupňa z urológie zložil v rokoch 1999 a 2005, atestačnú skúšku z andrológie zložil v roku 2010, z intervenčnej ultrasonografie roku 2012 a napokon z onkourológie roku 2015. Absoloval niekoľko štúdijných pobytov v zahraničí. Okrem toho navštívil počas krátkych návštev niekoľko popredných kliník v Európe i v USA a je členom Európskej urologickej spoločnosti (EAU).

Sexuálne problémy sú u pacientov s SM riešené len okrajovo: Prečo by to tak nemalo byť?

MUDr. Jozef Dubravický

Je dokázané, že sexuálnym problémom pacientov s SM sa zdravotnícki pracovníci venujú často len okrajovo. Ignorovanie týchto problémov však môže viesť k veľkým stratám v kvalite života.

Pacienti so sclerosis multiplex (SM) často trpia okrem iného aj na sexuálne problémy. Keďže sexuálne vzrušenie začína v centrálnom nervovom systéme, kde mozog vysiela správy sexuálnym orgánom pozdĺž nervov prechádzajúcich cez miechu, tak následne ak SM poškodí tieto nervové dráhy, môže byť priamo ovplyvnená sexuálna reakcia – vrátane vzrušenia a orgazmu. Príznaky SM ako je únava a spasticita môžu následne spôsobovať sexuálne problémy. Následné psychologické faktory spojené s poklesom sebaúcty, vnímania okolia pacientov s SM alebo zmeny nálady tiež významnou mierou prispievajú k problémom v intímnom živote u oboch pohlaví, u mužov najmä však k poruche erekcie. 

V štúdiách zameraných na ľudí s SM sa celkovo znížila celková sexuálna aktivita. Prieskumy osôb s SM naznačujú, že sexuálne problémy môžu postihnúť až 91 percent mužov a 72 percent žien. Ignorovanie týchto problémov môže viesť k veľkým stratám v kvalite života. Je dokázané, že tejto mimoriadne dôležitej téme sa zdravotnícki pracovníci venujú výrazne menej alebo len okrajovo. Príčin je viacero. Keďže ide o neurologickú diagnózu, tej sa venuje najväčšia pozornosť, čo je logické. Z hľadiska časového priestoru, ale najmä pre chúlostivosť problému, preto u odborníkov ale aj u pacientov nie je venovaná dostatočná pozornosť práve sexuálnym problémom.

Všetci pacienti — teda aj muži, aj ženy s SM môžu mať ťažkosti s dosiahnutím orgazmu alebo stratou libida. Obaja partneri (nielen postihnutý SM ale najmä jeho partner) môžu mať prospech z výučby alternatívnych spôsobov sexuálnej stimulácie na prekonanie pomalého vzrušenia a zhoršeného pocitu. Toto je mimoriadne dôležitá informácia, pretože častokrát po zistení diagnózy SM u jedného z partnerov, druhý partner nevie dostatočne reagovať, podporiť partnera s SM, čo častokrát vedie k odcudzeniu alebo úplnej straty partnera. Abnormálne pocity a kŕče spojené so SM sa často dajú zvládnuť pomocou liekov. Techniky, ako je prerušovaná katetrizácia a lieky vedia výrazne obmedziť alebo vylúčiť únik moču počas pohlavného styku.

Muži môžu mať okrem toho ťažkosti s dosiahnutím, prienikom alebo udržaním erekcie (najčastejší problém), so zníženou citlivosťou v penise a ťažkosti s dosiahnutím ejakulácie. Erektilná dysfunkcia patrí do rúk špecialistom — sexuológom alebo andrológom a dá sa pomerne dobre liečiť v počiatočných štádiách. Pacienti si však musia uvedomiť, že liečba je komplexná, kombinovaná, dlhodobá a z hľadiska nielen samotnej diagnózy, ale najmä veku, môže byť časom menej účinná. 

Celková liečba závisí najmä od dôkladnej diagnostiky. Netreba však zabúdať, že okrem základného ochorenia má mimoriadny vplyv na intímny život aj spoločnosť. V súčasnej dobe sú základné piliere prirodzeného chovania človeka výrazne ovplyvňované spoločnosťou, kde sú uprednostňované najmä pracovné a spoločenské výkony pred elementárnymi, prírodou definovanými potrebami jednotlivca.

Liečba začína najmä dôkladnou diagnostikou, zistením aj iných ochorení a stavov, ktoré môžu mať výrazný vplyv intímny život a erekciu. Úprava stravovacích návykov a pravidelné športovanie vyznieva ako bezvýznamné odporúčanie, ale podľa vedeckých dôkazov zohráva mimoriadne veľký vplyv na celkový výsledok. Netreba zabúdať, že intímny život je limitovaný nielen ochorením, ale aj domácim prostredím (deti, rodina, pracovné povinnosti a iné limity), ktoré môžu výrazne obmedziť spontánnosť intímneho spolužitia.

Následne je mimoriadne dôležité vyšetrenie sexuológom alebo andrológom ale nesmie sa zabúdať aj na psychologické vyšetrenie najmä u tých pacientov, u ktorých trvá ochorenie dlhšie a je fixované. Liečba spočíva v liečení liekmi s dokázaným a overeným výsledkom. Najmä v dnešnej dobe internetu a mnohých dezinformácií prichádzajú denne pacienti na vyšetrenie s problémom výrazne znásobeným pre opakované pocity sklamania v dôsledku zlyhania rôznej internetovej liečby.  

Liečba v urologickej, sexuologickej i andrologickej poradni prebieha podľa prísnych kritérií a odborných, vedecky dokázaných usmernení a patrí od začiatku do rúk špecialistu, nech je téma akokoľvek chúlostivá.
 

Články v sekcii Sexuológia a urológia

Som mama so sklerózou multiplex: Tipy, ako to zvládať ešte lepšie!

Štrajkujúci močový mechúr: Ako ho dostať pod kontrolu?

Tehotenstvo u pacientiek s SM môže byť zdravé, dokonca má aj výhody

Sexuálne problémy sú u pacientov s SM riešené len okrajovo: Prečo by to tak nemalo byť?

Sexuálne problémy žien s SM: Ako sa vysporiadať so zníženým libidom či suchou pošvou?

Porucha erekcie postihuje väčšinu mužov s SM. Ako sa s ňou vyrovnať?

Autokatetrizácia (samocievkovanie) u pacientov s SM

Urologické vyšetrenie pacienta so sklerózou multilplex

Únik moču je bežný pre ženy aj mužov s SM. Naučte sa inkontinenciu zvládať

Aktuality a nové články

PODCAST: Skleróza multiplex u detí: Čo si treba všímať a kedy treba ísť k lekárovi hovorí MUDr. Surgošová

Diagnóza „skleróza multiplex“ postihuje najmä mladých ľudí vo veku 20 – 40 rokov. Vyskytnúť sa však môže už v detskom veku. Ako sa najčastejšie prejavuje, akú úlohu hrá pri ochorení dedičnosť, ako prebieha diagnostika a liečba a ako môže toto ochorenie zmeniť život nielen dieťaťa ale celej jeho rodiny, nám priblíži neurologička MUDr. Jana Surgošová.

 

Všeobecné

Zhoršené videnie či časté pády: Aké sú príznaky sklerózy multiplex u detí?

Skleróza multiplex môže postihnúť aj deti, aj keď ide o zriedkavejší jav. Napriek tomu sú…

Všeobecné

Príspevok na auto či kúpele: Na čo všetko má pacient s SM nárok a kedy mu vzniká?

Pacienti so sklerózou multiplex môžu byť za určitých podmienok uznaní za ťažko zdravotne…

Fyzioterapia a pohyb

Ako rozhýbať stuhnuté svaly? Zacvičte si s nami!

Pohyb je pre SM pacientov nesmierne dôležitý. Ukázalo sa, že pravidelným cvičením dokáže…

Ďalšie

Najčítanejšie

Všeobecné

PODCAST: CBD a skleróza multiplex: Zmierni kanabidiol príznaky ochorenia? Odpovie neurologička Viera Hančinová

Od mája 2021 sa stane kúpa produktov s obsahom kanabidiolu, známeho aj ako CBD, legálna.…

Všeobecné

PODCAST: (Nielen) jarná únava u pacientov s SM: Ako s ňou bojovať?

Extrémna až chronická únava trápi drvivú väčšinu pacientov s ochorením skleróza multiplex.…

Rady sestričiek

Čo odporúča pacientom SM sestra?

Odporúčania sestričiek z pracovísk na liečbu SM, ktoré vám pomôžu pri vašej liečbe.

Ďalšie

Témy, ktoré vás zaujímajú

Kanadská modelka Ardra: SM ma má v hrsti. Snažím sa ale, aby mi nepanovala!

2. diel - Cvičenie svalov panvového dna II.

SM-kárska únava a lenivosť: Ako sa prinútiť hýbať?

Práca popri invalidnom dôchodku

PODCAST: Ako zvládať ochorenie a liečbu sklerózy multiplex ľahšie? Radí SM sestra Viera Priesolová

Mám SM: Ako hovoriť o diagnóze s rodinou a okolím?

Pitný režim a SM: Ako je to s kávou či alkoholom?

Som mama so sklerózou multiplex: Tipy, ako to zvládať ešte lepšie!

PODCAST: Odborníčka na medicínske právo JUDr. Fedorová: Skleróza multiplex a nárok na invalidný dôchodok a ŤZP

Partneri projektu