Odborný asistent v sekcii Sexuológia a urológia

MUDr. Jozef Dubravický

Doktor MUDr. Jozef Dubravický vyštudoval Fakultu všeobecného lekárstva Univerzity Komenského v Bratislave kde promoval v roku 1996. Po ukončení lekárskej fakulty začal pracovať v Univerzitnej Nemocnici Bratislava – Kramáre ako sekundárny lekár a od roku 2013 ako vedúci oddelenia. Atestačné skúšky I. a II. stupňa z urológie zložil v rokoch 1999 a 2005, atestačnú skúšku z andrológie zložil v roku 2010, z intervenčnej ultrasonografie roku 2012 a napokon z onkourológie roku 2015. Absoloval niekoľko štúdijných pobytov v zahraničí. Okrem toho navštívil počas krátkych návštev niekoľko popredných kliník v Európe i v USA a je členom Európskej urologickej spoločnosti (EAU).

Tehotenstvo u pacientiek s SM môže byť zdravé, dokonca má aj výhody

MUDr. Jozef Dubravický

Niekoľko desaťročí dozadu boli pacientky s SM odrádzané od toho byť biologickými matkami. Rozsiahle výskumy ukazujú, že vynosiť zdravé dieťatko by nemal byť pre SM-kárku žiaden problém.

Otázok, ktoré sa ženú hlavou mladej ženy v reproduktívnom veku s diagnózou skleróza multiplex (SM) je nepochybne veľa a mnohé z nich sa týkajú práve tehotenstva a pôrodu. Môžem mať dieťatko?, Ako otehotnieť, Ako mať zdravé tehotenstvo? či Môže moja diagnóza ohroziť dieťatko? — to všetko sú vskutku legitímne otázky. Rozsiahle výskumy ukazujú, že vynosiť zdravé dieťatko by nemal byť pre SM-kárku žiaden problém.

Mýty z minulosti

Aj keď v súčasnosti pokročilosť vedy a výskumu SM ukazujú presný opak, ešte niekoľko desaťročí dozadu boli pacientky s SM odrádzané od toho byť biologickými matkami. Strašili ich najmä vysokou rizikovosťou potratu či veľkou pravdepodobnosťou, že sa ich dieťatko narodí s vrodenou vadou. Pravdou však je, že väčšina žien s SM prejde tehotenstvom bez väčších komplikácií rovnako, ako zdravé gravídne ženy. SM-kárky teda dokážu priviesť na svet zdravého potomka a navyše im tehotenstvo podľa štúdií aj prospieva.

Menej relapsov

Mnohé ženy s SM sa obávajú, že pre svoju diagnózu nebudú môcť otehotnieť. Odborníci však potvrdzujú, že skleróza multiplex nemá žiadny vplyv ani na počatie. Jediné, čo môže stáť v ceste prirodzenému počatiu sú sexuálne problémy, ktoré vznikajú v súvislosti s SM, napríklad erektilná dysfunkcia u mužov či znížené libido u žien, čo sú však liečiteľné ťažkosti.

Keď už k samotnému počatiu príde, pacientky s SM sa môžu na obdobie tehotenstva v podstate tešiť, a to najmä pacientky s relaps-remitujúcou SM, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou čaká dlhá prestávka od relapsov, teda útokov SM. Pozorovanie týchto pacientiek ukázalo, že znížený počet relapsov (v priemere približne o polovicu) tehotné ženy s SM zaznamenali najmä v druhom a treťom trimestri tehotenstva. Ako tehotenstvo v súvislosti s atakmi SM prebieha u žien s ťažšími formami SM sa zatiaľ odborníci neodvážia tvrdiť, a to pre nedostatok zozbieraných dát.

Popôrodný stav

Tak, ako SM negatívne neovplyvňuje počatie ani priebeh tehotenstva, výrazne neovplyvňuje ani samotný pôrod. Existujú však aj výnimky. V prípade, že má pacientka s SM problém s ovládaním panvy, trpí neznesiteľnou únavou, bolesťami alebo kŕčmi, musí byť prísne monitorovaná a niekedy nie je iná cesta ako pristúpiť k cisárskemu rezu. Je však veľmi veľká pravdepodobnosť, že pôrod tehotnej pacientky s SM prebehne rovnako, ako pôrod každej inej ženy.

Počas tehotenstva majú SM-kárky často od relapsov relatívny pokoj, no po pôrode by sa mali pripraviť na ich mierne zhoršenie, štatisticky o 20 až 40 percent, a to do prvého polroka života dieťaťa. Zhoršené relapsy by však nemali mať dlhodobé následky, mali by odznieť a vrátiť sa do pôvodného stavu ako pred tehotenstvom.

Zhrnutie na záver

Pacientky s SM v reproduktívnom veku boli v minulosti pred tehotenstvom a biologickým materstvom vystríhané. Súčasné štúdie a poznatky však tvrdia, že pacientka s SM môže počať, vynosiť a porodiť zdravé dieťa. Vo väčšine prípadov dokonca počas tehotenstva u pacientky s SM dochádza k ústupu atakov, ktoré sa však po pôrode zvyknú na niekoľko mesiacov mierne zhoršiť. V niektorých prípadoch musia byť pacientky viac monitorované, no u drvivej väčšiny tehotných SM-károk prebehne tehotenstvo a pôrod v absolútnom poriadku tak, ako u zdravých žien. 

V prípade užívania liekov na liečbu SM sa prosím o plánovaní Vášho tehotenstva poraďte s Vašim lekárom.

Zdroje:

Články v sekcii Sexuológia a urológia

Som mama so sklerózou multiplex: Tipy, ako to zvládať ešte lepšie!

Štrajkujúci močový mechúr: Ako ho dostať pod kontrolu?

Tehotenstvo u pacientiek s SM môže byť zdravé, dokonca má aj výhody

Sexuálne problémy sú u pacientov s SM riešené len okrajovo: Prečo by to tak nemalo byť?

Sexuálne problémy žien s SM: Ako sa vysporiadať so zníženým libidom či suchou pošvou?

Porucha erekcie postihuje väčšinu mužov s SM. Ako sa s ňou vyrovnať?

Autokatetrizácia (samocievkovanie) u pacientov s SM

Urologické vyšetrenie pacienta so sklerózou multilplex

Únik moču je bežný pre ženy aj mužov s SM. Naučte sa inkontinenciu zvládať

Aktuality a nové články

PODCAST: Skleróza multiplex u detí: Čo si treba všímať a kedy treba ísť k lekárovi hovorí MUDr. Surgošová

Diagnóza „skleróza multiplex“ postihuje najmä mladých ľudí vo veku 20 – 40 rokov. Vyskytnúť sa však môže už v detskom veku. Ako sa najčastejšie prejavuje, akú úlohu hrá pri ochorení dedičnosť, ako prebieha diagnostika a liečba a ako môže toto ochorenie zmeniť život nielen dieťaťa ale celej jeho rodiny, nám priblíži neurologička MUDr. Jana Surgošová.

 

Všeobecné

Zhoršené videnie či časté pády: Aké sú príznaky sklerózy multiplex u detí?

Skleróza multiplex môže postihnúť aj deti, aj keď ide o zriedkavejší jav. Napriek tomu sú…

Všeobecné

Príspevok na auto či kúpele: Na čo všetko má pacient s SM nárok a kedy mu vzniká?

Pacienti so sklerózou multiplex môžu byť za určitých podmienok uznaní za ťažko zdravotne…

Fyzioterapia a pohyb

Ako rozhýbať stuhnuté svaly? Zacvičte si s nami!

Pohyb je pre SM pacientov nesmierne dôležitý. Ukázalo sa, že pravidelným cvičením dokáže…

Ďalšie

Najčítanejšie

Všeobecné

PODCAST: CBD a skleróza multiplex: Zmierni kanabidiol príznaky ochorenia? Odpovie neurologička Viera Hančinová

Od mája 2021 sa stane kúpa produktov s obsahom kanabidiolu, známeho aj ako CBD, legálna.…

Všeobecné

PODCAST: (Nielen) jarná únava u pacientov s SM: Ako s ňou bojovať?

Extrémna až chronická únava trápi drvivú väčšinu pacientov s ochorením skleróza multiplex.…

Rady sestričiek

Čo odporúča pacientom SM sestra?

Odporúčania sestričiek z pracovísk na liečbu SM, ktoré vám pomôžu pri vašej liečbe.

Ďalšie

Témy, ktoré vás zaujímajú

Kanadská modelka Ardra: SM ma má v hrsti. Snažím sa ale, aby mi nepanovala!

2. diel - Cvičenie svalov panvového dna II.

SM-kárska únava a lenivosť: Ako sa prinútiť hýbať?

Práca popri invalidnom dôchodku

PODCAST: Ako zvládať ochorenie a liečbu sklerózy multiplex ľahšie? Radí SM sestra Viera Priesolová

Mám SM: Ako hovoriť o diagnóze s rodinou a okolím?

Pitný režim a SM: Ako je to s kávou či alkoholom?

Som mama so sklerózou multiplex: Tipy, ako to zvládať ešte lepšie!

PODCAST: Odborníčka na medicínske právo JUDr. Fedorová: Skleróza multiplex a nárok na invalidný dôchodok a ŤZP

Partneri projektu